Опубліковано

Три сценарії розвитку рітейлу в містах: версія компанії IGD

Впровадження вакцин послабить обмеження щодо пересування людей. Чи повернеться життя в міських районах до допандемічний стан і як це може вплинути на роздрібну торгівлю?

Постпандемічна торгівля

Одним з наслідків пандемії COVID-19 стала міграція економічної діяльності з центрів міст в приміські райони. Це було повʼязано з цілим рядом факторів, включаючи ізоляцію, віддалену роботу та обмежені можливості для зустрічей і фізичної активності.

- Вакцинація послабить обмеження пересування. Однак є кілька факторів, які слід враховувати, перш ніж припускати, що життя в міських районах повернеться до нормального стану, як це було до пандемії. До них відноситься готовність населення подорожувати в більш глобальних масштабах, в тому числі на громадському транспорті, при цьому, ймовірно, будуть серйозні проблеми з безпекою. Для інших ключовими проблемами будуть цінова доступність, робота дома і звички, що характеризують спосіб життя, — говорить аналітик IGD Retail Analysis Олівер Баттерворт.

Він перераховує три можливі сценарії розвитку для міст і, відповідно, роздрібної торгівлі в цілому.

Ребалансування

Згідно з першим сценарієм, буде відновлений баланс між міськими та приміськими територіями:

- після пандемії люди будуть проводити більше часу, працюючи вдома, що призведе до балансу між перебуванням в центрі міст і в приміських районах;

- трафік в містах стане менш інтенсивним, а в передмістях відбудеться відродження локалізму;

- зʼявляться нові компанії, які скористаються постійно змінюваним споживчим попитом як в міських, так і в приміських районах.

Величезне зростання в центрах міст

Другий сценарій передбачає, що приміські райони зазнають збитків:

- міста продовжать розвиватися і бути більш динамічними, ніж до пандемії;

- на зміну сімʼям та людям із груп ризику, що залишають міста прийдуть молоді фахівці;

- сформується нова, інноваційна роздрібна торгівля, приваблива для найрізноманітніших груп покупців.

Спорожнілі центри міст

Останній сценарій полягає в тому, що в приміських районах зʼявиться так званий «ефект кренделя» :

- пандемія змусить значну кількість городян переїхати в передмістя;

- це призведе до «ефекту кренделя», коли центри міст спорожніють, а населення прилеглих ареалів, навпаки, збільшиться;

- міста еволюціонують в райони, які гратимуть роль центрів для зустрічей і відвідувань в рекреаційних і дружніх цілях.

«Ми очікуємо, що після пандемії «білі комірці» будуть витрачати в середньому у два рази більше часу на роботу дома. Таким чином, найбільш ймовірний перший сценарій відновлення балансу у міжміськимих та приміських районах», — вважає Олівер Баттерворт.

«Великі компанії вже адаптують свою політику до сценарію WFH (working from home - «робота дома») і скорочують свої офісні площі. Ми очікуємо, що інші також підуть цьому прикладу», — додає експерт.

За його оцінками, попри меншу кількість осіб, що доїжджає на роботу, в центрах міст і раніше буде багатолюдно. «Ми побачимо більше змін в передмістях, де ті, хто тепер проводить значний відрізок часу WFH, відчують, що у них є більше часу і грошей на їх витрату в довколишніх магазинах і ресторанах. Це відкриває великі можливості для рітейлерів і рестораторів як в містах, так і в приміських районах, але, при цьому, вони повинні бути готові до змін, щоб відповідати новим потребам клієнтів», — говорить аналітик IGD.