«Головне, що написано «біо» — як в Україні працює заборона на пакети
З 1 січня 2023 р. запроваджено заборону на застосування надтонких пластикових пакетів, які використовуються як первинна упаковка для льоду, сипучих продуктів, м'яса, свіжої риби, а також продуктів з них. З нового року перераховані вище продукти, і не тільки вони, мають бути упаковані, наприклад, у біорозкладні пакети або у паперові.
Що зрештою пропонують у торгових мережах та на які альтернативні види упаковки перейшли продавці?
Пакети бувають різними
Ще в червні 2021 року Верховна Рада ухвалила закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» з благою метою — захист екології, про що у Європі подбали давно, заборонивши навіть пластиковий посуд та трубочки для коктейлів. Але в Україні вирішили діяти поступово, у три етапи. У першому — з грудня 2021 року — за пластикові пакетики запровадили плату.
Другий етап обмежень згідно із законом мав розпочатися з 10 березня 2022 року. З цієї дати ті пакетики, за які брали плату, мали повністю зникнути з магазинів, закладів громадського харчування та інших сфер, де вони використовувалися. Це торкнулося надтонких, товщина стінок яких менш як 15 мікрометрів, тонких зі стінками товщиною від 15 до 50 мікрометрів і пакетів, що оксорозкладаються. Але своє коригування внесли військові дії, і на пакетики не зважали.
Проте, з 1 січня 2023 р. запроваджено чергову заборону на надтонкі пластикові пакети, які використовуються як первинне пакування для льоду, сипучих продуктів, м’яса, свіжої риби, а також продуктів з них. До зазначеної дати торгові мережі та виробники мають запровадити альтернативу. Тобто, з 1 січня 2023 року в Україні будуть дозволені лише біорозкладні пакети. Решта видів пластикових пакетів, товщина яких менше ніж 50 мікрометрів, потрапили під заборону. Але, як не крути, бізнес до цього все одно не готовий.
Мережі великих супермаркетів не перестали продавати пакетики-майки, хоча забрали тонкі без ручок. У деяких торгових точках навіть можна обрати в який упакувати товар: дешевий пластиковий або дорогий — екологічний. Різниця майже у гривню.
"Так, ми знаємо, що з 1 січня є заборона на реалізацію пластикових пакетів певних розмірів. Майки, які у нас у залі — вони дозволені законом", — резюмувала адміністратор одного із магазинів мережі компанії Fozzy Group.
Але є й мережі супермаркетів, які повністю перейшли на біопакети і навіть ціни не заламують, продають їх по 50 копійок. Як зазначили в одному з магазинів, зробили це вони, щоб уникнути неприємностей. За поширення тонких, надтонких та оксорозкладних пакетів доведеться заплатити штраф у розмірі від 8,5 до 17 тис. грн. А за повторне порушення протягом трьох років — від 17 до 34 тис. грн.
Товар автоматично подорожчає
Якщо у залах великих супермаркетів можна натрапити на заборонені пакети, то у дрібних торгових точках ще більше плутанини. В овочевій крамниці про те, що настав час забути про звичайні поліетиленові пакетики та перейти на альтернативну екологічну упаковку, вперше почули від нашого журналіста.
"Ого, ми для овочів та фруктів пропонуємо звичайні пластикові пакети і навіть безкоштовно. Це якесь божевілля. Ми відкрилися після деокупації Ірпеня влітку і, вірите, було не до вибору упаковки. У нас взагалі це з голови вилетіло, дякую, що нагадали. Тепер доведеться щось вигадувати і вже доведеться продавати їх", — наголосила господиня точки Світлана.
Власник магазину, який торгує ковбасами та сирами, розповів, що довго обирав упаковку. Дуже хотів свій товар загортати в папір чи пергамент, але це виявилося наддорогим задоволенням, довелося б підвищувати вартість товару, щоб «відбити» вартість упаковки. Поки що зупинилися на біопакетиках, хоч і недешево, але як варіант, щоб не виникало зайвих питань.
«Зовсім без упаковки неможливо реалізовувати товар. Але ж практично нічого натомість нам не запропонували. Ми самі маємо сушити собі голову, щось вигадувати. Зараз купуємо упаковку біопакетів — 1000 штук по 110 грн. Це найдешевші з тих, що знайшли. Головне, що там написано «біо». Хоча, гадаю, що вирішувати питання із пластиковими пакетиками сьогодні не на часі. Було б що упаковувати, а у що — завжди знайдеться", — зізнався приватний підприємець Андрій.
Як наголошує директор Української асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко, на жаль, у Європі перехідний період займав від трьох до п’яти років. В Україні хочуть це зробити у стислий термін. Але й нічого не змінюватимуть там, де без поліетилену не обійтися, скажімо, у бакалії.
"Так, люди звикли до пакетів, і відмовитися від них буде непросто. Але водночас давно час усі поліетиленові пакети замінити паперовими. Або ж добиватися того, щоб люди приносили із собою багаторазові торбинки з тканини, як раніше", — зазначив Олексій Дорошенко.