Опубліковано

Торговельним мережам доведеться робити ставку на низькі ціни. Споживачі заявляють, що будуть здійснювати покупки в найдешевших магазинах

Пандемія COVID-19 посприяла збільшенню товарообігу продовольчого ринку Європи на 10% в 2020 році.

Крім того, обмеження, повʼязані з коронавірусів, вплинули на глибші зміни в поведінці і звичках споживачів і поставили перед торговцями нові виклики.

Для європейських продуктових рітейлерів 2020-ий рік став часом значного прискорення змін в споживчих тенденціях. Оскільки ресторани, офіси і школи в більшості країн були в основному закриті під час першої хвилі пандемії, споживачі поспішили запастися продуктами — як в звичайних магазинах, так і в Інтернеті — що призвело до збільшення продажів на цьому ринку.

Як зазначено в останньому звіті «Збої і невизначеність — стан роздрібної торгівлі продуктами харчування в 2021 році», опублікованому McKinsey & Company і EuroCommerce, під час першого локдауна в березні 2020 року продажі FMCG-сектора показали середнє зростання на 20%, а в цілому по 2020 році — на 10%.

У звіті резюмуються зміни, що відбулися в торгівлі харчовими продуктами в 2020 році і наводиться аналіз довгострокових тенденцій і впливу пандемії на функціонування цього сектора в Європі. Він був створений на основі анкетування, проведеного серед 48 глав провідних компаній галузі, а також опитування, в якому взяли участь понад 10 тис. Споживачів з усієї Європи.

Обмеження, введені під час локдауна, вплинули на вибір місця здійснення покупок. Так, за останній рік 14% покупців в Польщі змінили локації для покупок. Основними причинами цих дій були мінімізація ризику зараження (34%), а також близькість і зручність розташування магазину (34%). Як наслідок, поляки багато в чому відмовилися від покупок в супермаркетах (зниження виручки на 7%) на користь супермаркетів і дискаунтерів (зростання виручки на 16,5% і 13,6% відповідно).

В останньому випадку можна очікувати подальшого збільшення, принаймні, з двох причин. По-перше, 26% польських споживачів очікують, що в 2021 році вони будуть більше витрачати в дискаунтерах, що набагато перевищує середній показник по Європі (9% респондентів). По-друге, в 2021 році споживачі будуть стриманішими щодо витрат, ніж в 2020-му. 37% опитаних споживачів з Європи планують знайти способи витратити в 2021 року на покупки продуктів менше коштів, ніж в минулому році. Цього очікують і представники галузі: 76% опитаних керівників продуктових мереж в Європі очікують, що споживачі будуть вибирати дешевші продукти і приділяти більше уваги цінами, що стане однією з провідних тенденцій галузі в найближчі 1-2 роки.

Пандемія різко прискорила перехід до онлайн-покупок, і ця тенденція, без сумніву, буде рости. На розвинених ринках, таких як Великобританія, зростання онлайн-продажів вже складає більше третини загального росту.

«Захопити частина ринку без ефективних онлайн-продажів стає все складніше. У 2020 році канал онлайн-покупок виріс на 55%. Роздрібні продавці продуктів харчування були змушені надзвичайно швидко адаптуватися до нової ситуації, в якій споживачі очікували не тільки доставки додому, але і наявності ширшого асортименту, легкого доступу та дешевших варіантів», — коментує Марчін Пуртов, представник McKinsey & Company.

Очікується, що ця зміна буде довгостроковою. Половина споживачів, які почали купувати в Інтернеті під час пандемії, не мають наміру повертатися до своїх старих звичок.

Згідно з дослідженням McKinsey і EuroCommerce, європейські споживачі частіше звертають увагу на роль нутрієнтів при виборі продуктів, плануючи збільшити закупівлю продуктів з високим вмістом білка (6% в середньому по Європі), з низьким вмістом жиру (10%) або продуктів з низьким вмістом цукру ( 12%).

Зі скасуванням обмежень і поверненням до харчування поза домом харчова торгівля може втратити значну частину прибутку, отриманої під час локдауна. Хоча деякі споживачі заявляють, що вони мають намір і далі розвивати свої навички з приготування їжі в домашніх умовах, майже половина управлінського персоналу компаній галузі очікує, що попит на продукти харчування знизиться і що ринкова ситуація в 2021 році буде гірше, ніж в минулому році.

«Пандемія привела не тільки до збільшення товарообігу, а й до значного зростання витрат рітейлерів і зростанню вимог до безпеки співробітників і клієнтів. Величезне зростання продажів продуктів харчування в Інтернеті також тягне за собою необхідність значних витрат на e-commerce, рентабельність якої буде оцінена лише через деякий час», — говорить експерт.

Спільним знаменником усіх майбутніх тенденцій є зростаючий тиск на маржу, необхідність задоволення зростаючих потреб клієнтів і збільшення частки продажів в нових каналах.

Марчін Пуртов стверджує, що торговці, які шукають сміливі рішення у відповідь на поточні ключові проблеми в сфері — серед іншого, продаючи в Інтернеті або вводячи в асортимент здорову їжу — мають унікальну можливість завоювати і зберегти важливу позицію на ринку.