АТБ — 30 років: 13 маловідомих фактів з життя компанії
Спільно із Денисом Піддубським, колишнім співробітником АТБ (а сьогодні співзасновником Служби розвитку ритейлу) ми пригадали тринадцять цікавих фактів про найбільшу мережу України, які ви могли призабути або взагалі не знати про них.
1. Перші супермаркети мережі почали відкриватися з осені 2001 року (перед цим АТБ працювала в форматі гастрономів, з відділами та прилавками), причому перші два десятки з них відкрилися на Дніпропетровщині, і лише через рік почали додаватись Запорізька та Черкаська, а з початку 2003 року — Полтавська області.
2. До літа 2004 року, коли загальна кількість супермаркетів наблизилася до сімдесяти, мережа зробила черговий етап експансії, увійшовши до Чернігівської, Кіровоградської та Донецької областей, а також до АР Крим (перший магазин відкрився у Феодосії в листопаді, а потім до осені 2006 року нових відкриттів на півострові не було).
3. У 2005 році почалася наступна хвиля — АТБ вийшла в Миколаївську, Харківську та Херсонську області, а також спробувала підкорити столицю, перевищивши загальну позначку в 100 магазинів.
4. Перші приміщення в Києві були невеликими, з залами близько 300 кв.м, і найчастіше розташовувалися в старих торгових центрах. Оскільки магазини відкривалися в спальних масивах, обслуговуючи лише прилеглі квартали, досить довго багато жителів Києва навіть не підозрювали про прибульця. Та й у самому АТБ не поспішали масштабуватись у незнайомому для себе регіоні, після 2006 року на три роки заморозивши свій розвиток тут.
5. У 2007 році відбувся перший вихід до Луганської області, у 2008 — другий до Сумської. Слід зазначити, що один магазин у Сумах якийсь час працював і в попередні роки, але потім його вирішили закрити (очевидно, через логістичні складнощі). Безпосередньо в Суми компанія повернулася у 2009 р.
6. У 2010 році, коли магазинів було вже понад 350, АТБ обережно спробувала роботу в Житомирі двома магазинами.
7. Одеська область виявилася ще міцнішим горішком. Вісім років, до 2013 року, гігант із 700 магазинами стояв на кордоні з Миколаївською областю і не йшов уперед. Нарешті у травні 2013 року відкрився перший магазин у Южному, а у листопаді — у Чорноморську. На ринку ходили чутки, що місцевий роздрібний бізнес активно блокував захід нових конкурентів у свій регіон, і особливо — в обласний центр.
8. До 2016 року цей бастіон вочевидь підкорився — розпочалися відкриття у Білгород-Дністровському, Подільську, Балті та в самій Одесі. До 2017 року в області вже успішно працювало понад 20 супермаркетів мережі.
9. Перші магазини АТБ у Західній Україні відкрились також у 2016 році — тобто через 15 років від початку діяльності компанії в секторі сучасного ритейлу. Пілотні дискаунтери на Заході з’явились у Львівській області — в Дрогобичі, Стрию та Трускавці. У 2017 році до неї приєдналися Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Волинська та Рівненська.
10. У 2018 році АТБ відкрило в Запоріжжі експериментальний магазин у форматі «експрес», з домінуванням зеленого кольору в стилістиці. Пізніше ще кілька таких об’єктів було відкрито в Дніпрі, але потім цей проект припинив своє масштабування.
11. У 2019 році відкрилися перші магазини у Закарпатській та Чернівецькій областях — таким чином, АТБ вже працювала в усіх областях країни (крім тимчасово окупованих територій).
12. На святкування 25-річчя своєї діяльності команда АТБ організувала концерт Енріке Іглесіаса. Захід з аншлагом пройшов на київському стадіоні «Олімпійський».
13. У свій час у портфелі АТБ теж були магазини з маленькою торговою площею — наприклад, об’єкт на проспекті Дмитра Яворницького, 72-А в Дніпрі мав всього лише 80 кв.м. Згодом компанія почала уніфікацію мережі й найменші точки поступово були закриті. Сьогодні усереднена торгова площа магазину АТБ коливається в межах 500-550 кв.м.