Стабільна мода на малі площі: які продуктові формати домінували в Україні у 2025 році
За результатами 2025 року найбільш популярними форматами продовольчих магазинів, які відкривалися в Україні, були мінімаркети самообслуговування до 200 кв.м. торгової площі. На них припало 63% від загальної кількості відкритих об'єктів у зазначений період. Такі дані приводить дослідницька компанія GT Partners Ukraine.
Безумовним лідером за кількістю відкриттів об'єктів формату «мінімаркет» стала компанія «Клевер Сторс» (м. Луцьк, керує мережами «Сімі» та «Сім23»), яка відкрила понад 130 таких торгових точок.
Далі за нею йдуть львівський оператор «Близенько», а також мережа мінімаркетів «Делві».
Також нагадаємо, що за підсумками 2024 року частка мінімаркетів у структурі нововідкритих FMCG-об'єктів складала 66%. Тоді вони також були провідним форматом у структурі нововідкриваних об'єктів.
В цілому, зазначають у GT Partners Ukraine, домінування мінімаркетів у загальній структурі відкриваних FMCG-об’єктів — один із характерних трендів розвитку вітчизняного ринку роздрібної торгівлі останніх років.
Другим за популярністю торговим форматом у продуктових ритейлерів України
у 2025 році були дискаунтери. Загалом за січень-грудень 2025 р. відкрився 151 новий об‘єкт такого концепту. При цьому більшість нових дискаунтерів у зазначений період часу відкрили мережі «АТБ» та Thrash!.
На третій позиції за популярністю серед форматів FMCG маркетів, що відкривалися в Україні з січня по грудень 2025 року, опинилися магазини біля дому (маркети з торговою площею від 200 до 400 кв.м.) — на об’єкти цієї концепції припало трохи менше 14% від загальної кількості зданих в експлуатацію торгових точок у зазначений період (у 2024 р. — 12%). При цьому найбільшу кількість нових магазинів біля будинку в зазначений період відкрили мережі «Фора», «Маркетопт» та «Файно маркет».
Наступним за популярністю торговим форматом у продуктових ритейлерів України за 2025 рік є супермаркети: при цьому, їх частка у порівнянні з минулим роком не змінилась (9% від загальної кількості нових відкриттів). Більшість нових супермаркетів у зазначений період часу відкрили мережі «Фора»/«Сільпо», «Маркетопт» і «Посад».
Аналітики GT Partners Ukraine також підрахували, скільки магазинів у загальному масиві сучасних FMCG об’єктів належить кожному торговому формату. Таким чином, станом на кінець грудня 2025 року 50% торгових точок у нашій країні працюють у форматі «мінімаркет» — на сьогоднішній день в Україні налічується трохи менше 4600 таких торгових точок.
Другу позицію (після мінімаркетів) утримують дискаунтери (18%), за якими йдуть супермаркети — на них сьогодні припадає 15% від загальної кількості продовольчих торгових точок сучасних форматів України.
У спину супермаркетам дихають магазини біля дому — магазини самообслуговування торговою площею від 200 до 400 кв.м. Сьогодні в Україні працює вже близько 1350 таких об’єктів (теж бл. 15% від загальної кількості продовольчих торгових точок сучасних форматів України).
Загалом станом на кінець 2025 року 63% торгових точок у нашій країні сукупно представляють дрібний формат — мінімаркети (магазини самообслуговування торговою площею до 200 кв.м) та магазини біля дому (магазини самообслуговування торговою площею 200-400 кв.м). На сьогоднішній день в Україні сумарно налічується вже бл. 6000 таких торгових точок.