Логістика та складська галузь приваблива для українського бізнесу: у що ще інвестуватимуть українці в Польщі?
За січень-вересень 2022 року створено 3,6 тис. компаній з українським капіталом та 10,2 тис. ФОП, створені громадянами України.
Такими є висновки звіту Польського економічного інституту «Українські компанії в Польщі після початку війни у 2022 році».
«Однією з галузей, яка є особливо привабливою для українських підприємців — логістика та складський сектор», — каже Даріуш Шимчіха, віце-президент Польсько-української господарської палати.
Через блокаду чорноморських портів Польща стала своєрідним транспортним хабом для українського експорту по всьому світу.
«Ми бачимо зростання інтересу українських підприємців до логістичних і транспортних можливостей, адже наш східний кордон не був готовий до такого товарообігу, з яким ми зіткнулися з початку бойових дій в Україні. Ми бачимо великий інтерес з української сторони до логістичних складів, співпраці з логістичними компаніями та доступу до портових причалів», — каже віце-президент Польсько-української господарчої палати.
Також згадується про угоду, яка відбулася в середині грудня 2022 року, коли один із великих інвестиційних фондів продав частину своєї набережної в Щецині та Свіноуйсьце двом партнерам — польському та українському, компанії Baltchem (більшість акцій придбала українська компанія).
Гастрономія та фріланс
За словами Міхала Поланського, директора Департаменту підтримки підприємництва Польської агенції розвитку підприємництва, попри все, компаній, якими керують українські підприємці, залишається мало.
«Я очікую, що ця цифра зростатиме. Думаю, що українці будуть створювати компанії в галузях, пов’язаних із фріланс-професіями. Мені здається, що другою за популярністю галуззю буде гастрономія, тому що це традиційний бізнес для іммігрантів. Буде також більше компаній з ІТ-галузі», — зазначає він.
Він додає, що на початку доведеться виконати багато операцій, пов’язаних із підтвердженням кваліфікації.
Звіт Польського економічного інституту «Українські компанії в Польщі після початку війни у 2022 році» свідчить, що зараз у Польщі працює 24,1 тис. компаній з українським капіталом, тобто 25% всіх компаній з іноземним капіталом.
Минулий рік може стати рекордним за кількістю зареєстрованих компаній з українським капіталом. За перші три квартали 2022 року створено 3,6 тис. фірм.
Із січня по вересень 2022 року аж 45% новозареєстрованих компаній були суб’єктами господарювання з українським капіталом, що водночас становило 7% всіх компанії, зареєстрованих в Польщі, як з польським, так і з іноземним капіталом.
Найбільше це торгові компанії (22%), будівельні компанії (19%) та транспортно-складські компанії (14%).
ФОП засновують переважно громадяни України
ФОП є панівною формою ведення бізнесу громадянами України в Польщі. Загалом із січня по вересень 2022 року зареєстровано 10 207 приватних підприємців.
Найбільший приріст активних ФОПів, які розпочали свою діяльність, відбувся у квітні, коли їх кількість зросла майже втричі, порівняно з березнем.
На кінець третього кварталу 2022 року кількість українських компаній, які увійшли до CEIDG, була майже у дванадцять разів більшою, ніж у лютому.