Війна в Україні спричинить зростання цін на продукти харчування та напої в Польщі: дорожчатимуть хліб, м’ясо та яйця
- Фото:
- Wiadomosci Handlowe
На думку експертів Credit Agricole Bank Polska, війна в Україні є особливо важливою з точки зору ціноутворення на продукти харчування та безалкогольні напої.
Експерти Credit Agricole Bank Polska очікують різкого зростання цін на зернові та олійні культури через велике значення України у світовому експорті цих категорій. Це відобразиться у зростанні цін у категоріях «хліб і круп’яні вироби» і «олія та жири». Підвищення цін на зернові та олійні культури призведе до зростання цін на корми, що спричинить зростання цін на продукти тваринного походження, такі як м’ясо, молочні продукти та яйця.
Війна в Україні призведе до подальшого зростання цін на добрива через підвищення ціни на газ. Підвищення цін на добрива сприятиме зростанню цін на зернові та олійні культури, що посилить вищезгаданий механізм та підвищить ціни на вищезазначені категорії товарів.
Як зазначають експерти Credit Agricole Bank Polska, спостерігається значне зростання цін на нафту, що призведе до збільшеного використання сільськогосподарської сировини для виробництва біопалива. Важливо, що через глобалізацію сільськогосподарських ринків, ціни на сільськогосподарську продукцію в Польщі залежать від вартості на товарних біржах, які номіновані в євро або доларах. Отже, послаблення злотого, яке зараз спостерігається, призведе до зростання цін на сільськогосподарську продукцію.
На думку аналітиків, війна в Україні матиме дуже сильний вплив на вартість продуктів харчування: від цін на продукти рослинного походження до цін на продукти тваринного походження.
З цієї причини експерти Credit Agricole Bank Polska припускають, що Антиінфляційний щит збережеться до кінця 2023 року. Експерти дозволяють уряду вводити регульовані ціни на окремі продукти, хоча, на їхню думку, це матиме незначний вплив на динаміку цін. Аналітики прогнозують, що інфляція в категорії «харчові та безалкогольні напої» зросте до 9,2% у 2022 році проти 3,2% у 2021 році, а в 2023 році знизиться до 4,6%.
Основними факторами ризику у сценарії підвищення цін, представленого CABP, є:
- перебіг війни в Україні;
- політика Росії у сфері експорту зерна (ризик самоізоляції російського продовольчого ринку з метою стабілізації цін на внутрішній ринок);
- ціни на нафту і газ,
- горизонт діяльності Антиінфляційні щита;
- агрометеорологічні умови у найбільших світових виробників харчових продуктів.