П’ятий місяць поспіль знижуються світові ціни на продовольство
Індекс продовольчих цін ФАО знизився на 1,9%, а нові прогнози ФАО вказують на зменшення світового виробництва зернових у 2022 році.
У серпні відбулось падіння базового показника світових цін на продовольство, що стало п’ятим поспіль щомісячним зниженням, що зумовлено падінням котирування на більшість основних товарів, повідомила Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
У серпні Індекс продовольчих цін ФАО у середньому становив 138,0 пунктів, що на 1,9% менше, ніж у липні, але все ще на 7,9% вище за показник минулого року. Індекс відстежує щомісячні зміни світових цін на кошик продовольчих товарів.
Індекс цін ФАО на зернові знизився на 1,4% порівняно з попереднім місяцем, що було зумовлено зниженням світових цін на пшеницю на 5,1%, чому сприяло покращення перспектив виробництва в Північній Америці та РФ, а також відновлення експорту з чорноморських портів України. Ціни на рис в середньому залишалися незмінними протягом місяця, в той час, як котирування на фуражне зерно зросли незначно, на 0,2%, оскільки підвищення світових цін на кукурудзу через спекотні та сухі умови вирощування в Європейському Союзі та Сполучених Штатах Америки було компенсовано зниженням ціни на ячмінь та сорго.
Індекс цін ФАО на рослинну олію знизився на 3,3% порівняно з липнем, досягнувши рівня, трохи нижчого за показник серпня 2021 року. Світові ціни на соєву олію помірно зросли через побоювання щодо впливу несприятливих погодних умов на виробництво в Сполучених Штатах Америки, але приріст був більш ніж компенсований зниженням котирувань на пальмову, соняшникову та ріпакову олії, чому сприяло збільшення пропозиції пальмової олії з Індонезії через зниження експортних податків і поступове відновлення постачання соняшникової олії з портів України.
У серпні Індекс цін ФАО на молочну продукцію знизився на 2%, залишившись на 23,5% вищим свого показника серпня 2021 року. Світові ціни на сир зростають десятий місяць поспіль, тоді як ціни на молоко знизилися на тлі очікувань збільшення постачання із Нової Зеландії, навіть попри зниження виробництва у Західній Європі та Сполучених Штатах Америки.
Індекс цін ФАО на м’ясо знизився на 1,5% порівняно з липнем, але залишився на 8,2% вищим за показник минулого року. У серпні міжнародні котирування на м’ясо птиці впали на тлі підвищеного попиту на експорт у світі, тоді як світові ціни на яловичину знизились через слабкий внутрішній попит у деяких провідних країнах-експортерах. Котирування свинини зросли.
Індекс цін ФАО на цукор знизився на 2,1% до найнижчого рівня з липня 2021 року, головним чином через високі обмеження експорту в Індії та зниження цін на етанол у Бразилії.
Прогноз щодо зниження виробництва зернових на 2022 рік
ФАО опублікувала оновлений прогноз щодо виробництва зернових на 2022 рік зі значно нижчим прогнозом. Очікується, що світове виробництво зернових скоротиться на 38,9 мільйона тонн, або на 1,4%, порівняно з попереднім роком, згідно з останнім звітом ФАО про попит і пропозицію зернових.
Основна частина перегляду у бік зниження стосується фуражного зерна. Очікується, що врожайність кукурудзи в Європейському Союзі впаде на 16% нижче за середній п’ятирічний рівень через винятково спекотні та сухі погодні умови. На відміну від цього, ФАО підвищила прогноз світового виробництва пшениці порівняно з останнім звітом у липні до 777 мільйонів тонн, що є незначним зниженням у порівнянні з 2021 роком, на тлі очікуваного рекордного врожаю в Російській Федерації та сприятливих погодних умов у Північній Америці. Прогнозується, що світове виробництво рису знизиться на 2,1% у порівнянні з історичним максимом, досягнутим у 2021 році, головним чином через нерівномірний розподіл опадів в Індії та Бангладеш.
Світове споживання зернових на сезон 2022/2023 року зараз оцінюється на рівні 2 792 мільйонів тонн, тоді як світові запаси зернових на кінець сезону 2023 року, як очікується, скоротяться на 2,1% до 845 мільйонів тонн. У результаті прогнозується, що показник співвідношення світових запасів зернових до споживання дещо знизиться з 30,9% у 2021/2022 році до 29,5 відсотка, що, як зазначає ФАО, все ще є відносно високим показником з історичної точки зору.
Прогнозується, що світова торгівля зерновими скоротиться на 1,9% у 2022/2023 році (липень/червень) порівняно з попереднім роком і становитиме 469,6 мільйона тонн.