Бізнес-асоціації розкритикували програму «Національний кешбек»: чому малий бізнес опинився поза грою?
Українські бізнес-асоціації малого та середнього бізнесу розкритикували програму «Національний кешбек» та закликали владу усунути виявлені недоліки.
Про це йдеться у спільній заяві асоціацій підприємців України на сайті Національної платформи малого та середнього бізнесу.
Спільну заяву щодо «Національного кешбеку» підписали 25 асоціацій підприємців малого та середнього бізнесу, у тому числі Всеукраїнська професійна асоціація підприємців, Асоціація приватних роботодавців, Асоціація 4Бізнес, Всеукраїнська асоціація підприємців та споживачів.
У заяві йдеться про те, що програма «Національний кешбек» спотворює конкуренцію, оскільки до неї не входять підприємства малого бізнесу та макропідприємства, де середня кількість працівників — до 10 осіб, і вона діє через великі та середні торгівельні мережі.
На думку бізнес-асоціацій малого та середнього бізнесу, програма «Національний кешбек» у чинному вигляді має 3 головні недоліки:
- Надто багато вимог для підприємств та споживачів.
- У програмі не можуть взяти участь українці, які не користуються мобільним додатком «Дія».
- У програмі не можуть взяти участь підприємці на спрощеній системі оподаткування та звітності.
Також у заяві йдеться про те, що дискримінація спрощеної системи оподаткування та звітності шкодить конкуренції, бізнесу та завдає шкоди економіці держави загалом. Тому бізнес-асоціації малого та середнього бізнесу пропонують включити до «Національного кешбеку» підприємців на спрощеній системі оподаткування, які користуються РРО/ПРРО.
Також вони пропонують збільшити максимальну суму кешбеку на картку, яку можна отримати.
Як уряд відреагував на пропозиції бізнес-асоціації малого та середнього бізнесу і чи будуть їх реалізовувати — поки що не відомо.
Державну програму «Національний кешбек» в Україні реалізовують із вересня 2024 року. За даними Міністерства економіки, з вересня 2024 року до середини січня 2025 року українцям нарахували 1 млрд грн кешбеку за куплені українські товари. На картки для виплат вже перевели майже 400 млн грн, накопичених у вересні-листопаді минулого року.