Перші 20 тонн батарейок з України поїхали на переробку
11 березня перші 20 тонн батарейок з України відправились на справжню переробку до заводу GreenWEEE в Румунії. Це стало можливим завдяки зусиллям активістів, небайдужих українців та компаній, які долучились до руху «Батарейки, здавайтеся!».
Для відправки активісти завантажили 1 мільйон батарейок у 80 бочок. За даними організаторів, цією відправкою вдалося врятувати від безповоротного забруднення 1600 гектарів землі (приблизно 2000 футбольних полів).
Одна батарейка забруднює токсичними речовинами 16м² землі. Крім цього, важкі метали, які містяться в батарейках, здатні потрапляти в продукти харчування та викликати захворювання у людей, особливо у дітей: онкологія, неврологічні та кардіо розлади.
Досі жодна з батарейок, які збирались в Україні, не доходили до реальної переробки. В кращому випадку, вони залишались на складах, у гіршому – викидалися в землю, забруднюючи природу. Так відбувалося тому, що переробка батарейок не безкоштовна, за неї потрібно платити.
Кошти на переробку перших 20 тонн вдалось зібрати завдяки пілотному проєкту по моделі розширеної відповідальності виробника в торгових мережах «Епіцентр» та «Нова лінія», який стартував в грудні 2019 року. Тепер переробка всіх батарейок, зібраних в цих мережах, фінансується імпортерами батарейок та мережею із продажів нових батарейок (як у Європі).
Іншу частину коштів на переробку забезпечили відповідальні компанії та організації, які в останні 8 років збирали батарейки у себе в магазинах, в офісах, у людей. Ліцензійний підрядник, який забезпечує відправку – ТОВ «Екологічні інвестиції».
Щорічно в Україну ввозять 3250 тонн батарейок, лише за статистикою білого імпорту. Це означає, що сьогоднішня відправка – близько 0.5% всіх батарейок, які викидаються в нашій країні кожен рік.
Щоб вирішити проблему, ми закликаємо інші торгові мережі послідувати прикладу «Епіцентру» та «Нової лінії», і почати збирати та фінансувати переробку батарейок. Крім того, наголошуємо на недопустимості явища псевдопереробки: коли компанія ставить коробочки, а в реальності за переробку не платить, то вона робить це лише заради реклами.
«Щоб вирішити проблему забруднення батарейок системно на рівні країни, народні депутати мусять невідкладно голосувати за про-європейський закон України про відходи, який уже зареєстований за номером 2207-1 і до розробки якого ми долучились. Ціль законопроєкту – зробити модель відповідальності виробника, яка успішно спрацювала в рамках пілотного проєкту в «Епіцентрі», обов’язковою для всіх компаній, які заробляють на продажі батарейок в Україні», - говорить Любов Колосовська, голова руху «Батарейки, здавайтеся!».
«20 тонн батарейок – це небагато, в маcштабах нашої країни, але це тільки початок. Ми щиро віримо, що нашому прикладу послідують і інші торгові мережі, які в своєму асортименті мають батарейки. Ми живемо в одній країні і спільні проблеми маємо вирішувати разом. Наша мотивація – здорове майбутнє наших дітей. Тому, ще раз закликаю всіх – не лінуйтесь, приносьте батарейки в Епіцентр, - говорить Олександр Шпіллер, начальник відділу електротехніки «Епіцентру».
«Батарейки – це небезпечні відходи, щоб ми мали можливість відправити їх на переробку в Європу, важливо слідувати Базельській конвенції. Ми як ліцензіат-партнер проєкту подали пакет до документів та отримали дозвіл на їх перевезення від урядів України та Румунії. Для упаковки батарейок за нормами ADR (перевезення небезпечних вантажів) використовуються спеціалізовані бочки, які ми закупили в Турції. Вони будуть використовуватись як зворотня тара», – говорить Максим Бобруєнко, директор ліцензійного підрядника ТОВ «Екологічні інвестиції».