Екологічна колаборація: АТБ та Duracell реалізують масштабний проєкт
Компанія АТБ у співпраці з дистибютором «САВСЕРВІС», а також Duracell та PromoService реалізує масштабний проєкт зі збору та утилізації використаних елементів живлення. Спеціальні контейнери, виконані у вигляді впізнаваної батарейки Duracell, встановлені у понад 1000 торговельних залах супермаркетів мережі АТБ. Потрапивши туди, використані батарейки згодом відправляються за кордон на перероблення фаховими підприємствами.
Утилізація батарейок є важливою соціальною місією збереження навколишнього середовища та забезпечення сталого розвитку. Батарейки містять шкідливі речовини, такі як ртуть, свинець, нікель та інші токсичні матеріали, які можуть проникнути в ґрунт та воду, негативно впливаючи на здоров’я людей та екосистеми.
Компанії-партнери
Duracell — це екологічний бренд, який виробляє батарейки та дбає про довкілля. Бренд виробляє свою продукцію виключно з використанням зеленої енергії на своїй фабриці в Бельгії та не виготовляє сольові (Zn-Ca) елементи живлення, які забруднюють навколишнє середовище. Однак, екологічна продукція не обмежується тільки виробництвом, важливо також дбати про те, щоб упаковка продукту не завдавала шкоди навколишньому середовищу. Duracell відповідально підходить до цього питання і вже протягом останніх 30 років упакування батарейок без пластику є стандартом бренду.
Для Duracell важливо не тільки виробляти екологічну продукцію, але і забезпечити її утилізацію після використання. Бренд інвестує в проєкт, що займаються переробленням батарейок по всьому світу. В Україні Duracell має надійних партнерів, завдяки яким реалізується проєкт утилізації використаних батарейок. Цими партнерами є інвестори та соціально-відповідальні бізнеси, такі як мережа АТБ-маркет, дистрибутор САВСЕРВІС та ліцензійний виконавець — агенція Promo Service.
Колаборація компаній АТБ та Duracell, що інвестують у проєкти з утилізації батарейок, є унікальним проєктом. Duracell та АТБ перші та єдині в Україні, хто розробив та дотримується європейської практики сортування батарейок згідно EWC (European Waste Catalogue). Щобільше, компанії не припинили збір та експорт батарейок на утилізацію у 2022 році, попри складнощі, спричинені війною.
Процедура утилізації
Україна не має власних заводів з переробки батарейок, тому процес утилізації полягає у відправленні відпрацьованих елементів живлення на перероблювання до європейських заводів. Основні етапи утилізації батарейок в Україні виглядають наступним чином:
- Виготовлення та розміщення боксів для збору відпрацьованих елементів живлення. У різних містах України розміщують спеціальні контейнери для збору відпрацьованих батарейок. Такі бокси зазвичай знаходяться на території супермаркетів АТБ.
- Збір заповнених батарейками боксів з торговельних точок та відправка службою доставки у м. Дніпро на сортувальний склад. Коли контейнер заповнюється батарейками, його відправляють на центральний склад в м. Дніпро, який обладнано згідно з нормами законодавства і вимогами процесу сортування відходів. Там навчений персонал сортує батарейки за типами та марками та готує до експорту.
- Відправлення елементів живлення на переробку на європейські заводи у Польщу та Румунію. Після сортування батарейки упаковуються в спеціальну тару для транспортування до європейських заводів-партнерів для перероблення — у Польщу на завод BatEko та у Румунію на Green WEEE. З початку 2022 року з України було відправлено 80 тонн батарейок: 60 до Польщі, 20 тонн — до Румунії.
- Завод приймає батарейки та ставить в чергу, що займає 1-6 міс, далі переробляє елементи живлення та надсилає документи про переробку.
Звіти публікуються у відкритих джерелах та на сайті.
Законодавча база
Promo Service як головний виконавець даного проекту володіє необхідною дозвільною документацією згідно з законодавством України «Про небезпечні відходи». До цього переліку входять:
- Висновок з оцінки впливу на довкілля.
- Ліцензія Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на право збору та зберігання небезпечних відходів.
- Дозвіл на експорт відсортованих відпрацьованих елементів живлення в Польщу.
- Дозвіл Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на експорт відпрацьованих елементів живлення до Румунії.
Результати роботи Duracell та мережі АТБ вимірюються 4 баскетбольними полями: з 80 тонн, а це майже 5 000 000 батарейок, які було утилізовані за 2022 і початок 2023 років, можна було б заповнити площу такого розміру.
Утилізаційний проєкт Duracell та ритейлера АТБ є важливим кроком в збереженні навколишнього середовища та забезпеченні сталого розвитку. Компанії АТБ та Duracell, створивши найбільшу мережу пунктів збору батарейок в Україні, продовжують доводити свою проекологічну позицію, дбаючи про кожен етап життєвого циклу своїх продуктів — від виробництва до утилізації.