12 країн ЄС критикують зерновий компроміс щодо України
Міністри сільського господарства 12 країн ЄС висловили стурбованість нещодавнім компромісом, досягнутим Брюсселем і п'ятьма країнами, включаючи Польщу, щодо обмеження імпорту української сільськогосподарської продукції.
Наприкінці квітня Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія заборонили імпорт зернових культур з України. Єврокомісія відповіла пропозицією надати 100 млн євро допомоги фермерам із цих країн, а також тимчасово заборонити український імпорт, за винятком транзиту в інші країни. Обмеження набули чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року. Комісія зазначила, що ці тимчасові превентивні заходи необхідні через переповнені склади та труднощі, пов’язані з ускладненими логістичними напрямками у п’яти країнах.
У листі до Європейської комісії 12 міністрів сільського господарства заявили, що угода «підриває цілісність внутрішнього ринку ЄС». Міністри Франції, Німеччини, Нідерландів, Ірландії, Греції, Австрії, Бельгії, Хорватії, Люксембургу, Естонії, Данії та Словенії закликали до термінового пояснення угоди, якої Комісія досягла без консультацій з державами-членами. Їх непокоїть те як договір стосується принципів функціонування внутрішнього ринку ЄС та зобов’язань ЄС перед Україною та угодою Києва з блоком. Міністри закликали до з’ясування як і чому 100 мільйонів євро було виділено фермерам.
Кілька міністрів сільського господарства ЄС розкритикували односторонню заборону, накладену Польщею та іншими країнами на український імпорт. Під час зустрічі в Люксембурзі 25 квітня Антті Курвінен з Фінляндії заявив, що обмеження шкодять об’єднаним зусиллям ЄС допомогти Україні. Марк Фено з Франції розкритикував Польщу за подвійні стандарти: «Не можна одночасно закликати до солідарності та приймати односторонні рішення», — сказав він.