Що купувати та куди вкладати гроші в 2025. Прогноз від експертів Obmin24
В умовах глибокої економічної кризи та повномасштабної війни в країні все більш актуальною для пересічних українців стає давнє гасло Товариства порятунку на воді: «Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих». Як би це дивно не звучало, але в фінансовому плані все відбувається саме так. Ні держава, ні друзі, ні знайомі не можуть, та й не повинні, повністю забезпечувати вам фінансову незалежність ні тепер, ні в старості.
Кожна відповідальна людина має потурбуватися про своє майбутнє самостійно, а для цього потрібно знати, як правильно відкладати гроші. Власні заощадження — це перший крок до фінансової незалежності. Експерти Obmin24 допоможуть вам зробити цей крок, порадивши як краще відкладати гроші в цьому році та на що звернути увагу в новому 2025 році.
Активи, які популярні зараз, в 2024 році
Для тих, хто не знає, як навчитися відкладати гроші, пропонуємо ознайомитися зі списком активів, що мають шалений попит в інвесторів у 2024 році:
- Гривневі та валютні депозити. На сьогодні інвестування в банківські депозити є найнадійнішим методом зберіганні накопичень. Депозити в гривні приносять не високий прибуток, проте навіть 14,2% річних дозволили перекрити рівень інфляції у 2024 році. Доларові депозити дають ще менший заробіток — 2,3% річних, проте вони дозволяють захистити гроші від коливання курсу національної валюти.
- Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Завдяки цим цінним паперам держава залучає кошти на внутрішньому ринку. Привабливість інвестування у цей інструмент полягає в тому, що виплати по ньому гарантовані державою, вони не обкладаються податком на дохід, а річний відсоток по ньому складає 16,8%.
- Нерухомість та земля сільськогосподарського призначення. У 2024 році ціни на нерухомість в Україні на первинному ринку вже зросли на 7-8%. Така тенденція спостерігатиметься й надалі. Попит на сільськогосподарські угіддя також має збільшитися через відкриття ринку землі для юросіб. Орієнтовно ціна виросте на 20-25% до кінця року.
- Дорогоцінні метали. Це надійний актив, особливо для періоду економічних криз. За минулий рік вартість тільки золота зросла на 13%, і така тенденція спостерігається й цього річ.
- Криптовалюта. Минулий рік цифрова валюта показувала позитивну динаміку. В цьому році Біткоїн та Ефіріум також продовжуються зростання. Проте не варто ризикувати та вкладати великі суми, оскільки цей актив відомий своєю високою волатильністю.
Більшість українців обирають варіант накопичення коштів «під матрацом». Зазвичай в них готівка зберігається не в національній валюті, а в доларах чи євро. У 2024 році курс долара хоч і не стрімко, але зростав і така тенденція буде зберігатися й до кінця року, а от щодо 2025 року то в експертів нема впевненості в тому, що курс долара буде зростати й надалі. То чого ж очікувати від 2025 року?
Що очікувати у 2025 році, як забезпечити собі фінансове зростання у 2025 році
Якщо ви не заощаджували у 2024 році, то ще маєте час подумати, як економити і відкладати гроші у прийдешньому 2025. Проте потрібно ретельно обирати інвестиційний інструмент. Якщо говорити про інвестиції в американську валюту, то у 2025 році буде багато факторів, що можуть по різному вплинути на її курс. А саме:
- надходження іноземної фінансової допомоги;
- початок переговорного процесу;
- вибори в США тощо.
Також потрібно зважати, що курс долара завжди має постійні коливання, що спостерігаються не лише сезонно, а й щоденно.
На фоні ухвалення закону про держбюджет та підвищення податків українці у 2025 році однозначно почнуть шукати здорову альтернативу гривневим депозитам. За таких умов найвигіднішим варіантом залишаються інвестиції у валюту, навіть не дивлячись на коливання її курсу. Також варто розглянути можливість купівлі гривневих ОВДП з дохідністю 13-17%. Їх перевага в тому, що вони не обкладаються податками. Навіть валютні ОВДП з 2-3% річних будуть прибутковими, оскільки в перерахунку на гривню принесуть власнику приблизно 13% прибутку.
Чого не варто робити у 2025 році, та з чим потрібно бути обережним
Щоб у 2025 році не втратити свої заощадження, а навпаки спромогтися накопичити непоганий капітал, варто не припускатися наступних помилок:
- інвестувати наосліп. Перш ніж вкладати гроші, потрібно ретельно вивчити ринок, зважити всі ризики та проаналізувати поведінку обраного інвестиційного інструменту;
- вкладати все в один тип активу. Аби знизити ризики, потрібно диверсифікувати свій інвестиційний портфель, обравши до нього декілька надійних та вигідних активів;
- діяти емоційно. Майже всі рішення, що приймаються на емоціях, в решті решт виявляються невдалими. Інвестувати потрібно лише після ретельного раціонального аналізу ринкової ситуації.
У 2025 році очікуються часті коливання курсу іноземних валют, тому якщо ви плануєте інвестувати в валюту, не піддавайтеся паніці. Просто купіть долари та забудьте про них в довготривалій перспективі. Не намагайтеся грати на коливанні курсу, у 2025 році це не принесе вам суттєвого прибутки. Просто притримайте валютні накопичення до кращих часів.
Якщо ви бажаєте примусити ваші гроші працювати, то вкладіть їх у валютні ОВДП, проте не варто для цього бігти та знімати свої накопичення в гривні з депозиту та розривати договір достроково. З таким поспіхом ви набагато більше втратите на відсотках, ніж заробите на майбутніх інвестиціях.
Поради при виборі активу для накопичення капіталу
Якщо ви не знаєте, як почати відкладати гроші, скористайтеся наступними порадами від експертів Obmin24:
- встановіть певну суму, яку ви будете стабільно відкладати з кожного фінансового надходження. Хай це буде 5-10%, але потрібно, аби заощадження робилися регулярно, без перерв та відмовок;
- обираючи в якості інвестиційного інструменту золото, орієнтуйтеся лише на банківські зливки та монети. Золоті вироби з ювелірних магазинів суттєво втрачають в ціні одразу після купівлі. Зливки та монети купуйте лише в спеціалізованих установах;
- перш ніж інвестувати в криптовалюту, ретельно вивчіть ринок та зважте усі ризики. Через високу волатильність цих активів та відсутність державного регулювання є висока ймовірність втратити накопичення, особливо в разі інвестування в стартапи;
- диверсифікуйте свої заощадження. 20% заощаджень тримайте в гривні, 30% — в доларах, 30% — в євро, або оберіть іншу зручну для вас та стабільну іноземну валюту. Інвестиційний портфель може складатися й з різних активів, а саме не лише з готівки, а й з депозиту, облігацій та криптовалюти.
Поради експертів Obmin24 навчать вас, як відкладати гроші, проте лише від вас самих залежить чи будете ви дотримуватися цих настанов. Як і в будь-якій справі, що стосується фінансів, в інвестуванні важливо суворо дотримуватися дисципліни та самоконтролю. Якщо ви з цим впораєтеся, то досить скоро зможете отримувати гарний додатковий дохід та стати фінансово незалежним якщо не у 2024, то у 2025 році вже точно.